Drukuj
środa, 27, luty 2019

Fundacja SOS Życie wzięła udział w kolejnym konwencie wójtów i burmistrzów. Tym razem był to konwent samorządowców powiatu mieleckiego, którzy po wystąpieniu Łucji Bielec, dyrektor Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych w Mielcu, obiecali pomóc w dotarciu do kobiet, by mogły zadbać o swoje zdrowie.

 

Argumenty ze strony Fundacji SOS Życie nie wymagały żadnych komentarzy. Fundacja, która od roku 1996 bada kobiety stacjonarnie w swoim ośrodku w Mielcu, a od 2003 w swojej mobilnej przychodni, czyli w cytomammobusie prowadzi przesiewowe badania wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy, dba o kobiety od badania wstępnego, aż do dostatecznej diagnozy po skierowanie na leczenie.  Dzięki tym działaniom powiat mielecki i miasto Mielec są w czołówce przebadanych powiatów na całym Podkarpaciu. Szefowa Ośrodka Diagnostycznego zauważyła jednak, że od kilku lat kilku lat bada się wciąż ta sama populacja kobiet, bo fundacja ma problem z dotarciem do kolejnych pań. Dlatego poprosiła samorządowców, by wciąż pomagali w organizacji badań, bo tylko dzięki takiej współpracy jak dotychczas,  badania mogą być nadal płynnie prowadzone. Szczególnie, jak podkreśliła Łucja Bielec, fundacji zależy na przekazywaniu zaproszeń dla pań, by mogły skorzystać z badań w mobilnej przychodni, która regularnie odwiedza wszystkie gminy.

A są one wciąż konieczne, ponieważ tylko w ostatnim roku podczas badań mammograficznych w powiecie mieleckim wykryto 300 zmian przednowotworowych, a podczas dalszych badań potwierdzono aż 14 nowotworów piersi (6 w Mielcu , 8 w powiecie mieleckim). Podczas badan cytologicznych udało się wykryć 72 zmiany przednowotworowe, a 30 kobiet skierowano na oszczędzające zabiegi. Raka szyjki macicy u 4 kobiet (2 w Mielcu, 2 w powiecie).