Drukuj
czwartek, 28, luty 2019

Jak wydłużyć życie Polaków, jak ich skutecznie leczyć to tylko niektóre tematy V Konferencji  Ogólnopolskiej Debaty „Wspólnie dla Zdrowia” noszącej tytuł „Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta”, która dziś odbyła się  w Gdańsku, w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  W konferencji wzięła udział Łucja Bielec, dyrektor Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych w Mielcu, jako jeden z ekspertów  w realizacji programów przesiewowych w Polsce.

 

Do dyskusji zaproszono między innymi przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie oraz organizacji pacjentów. Uczestnicy wysłuchali trzech   wykładów: dr. Jensa Winther Jensena z Danish Clinical Registries,  dr. Piotra Bandosza, który przez wiele lat blisko współpracował z NICE (National Institute for Health and Care Excellence w Wielkiej Brytanii) oraz rzecznika praw pacjenta – Bartłomieja Chmielowca.

Uczestnicy konferencji podkreślali, jak szczególnego znaczenia nabierają obecnie kwestie zdrowia publicznego, świadomości pacjentów oraz ich aktywnego udziału w systemie ochrony zdrowia. Przypominali, że konieczna jest zmiana paradygmatu i połączenie medycyny naprawczej z działaniami edukacyjnymi, profilaktycznymi oraz dotyczącymi prewencji chorób i że zdrowie zależy od wielu czynników, czyli tzw. obszarów zdrowia. Spośród nich największy wpływ na zdrowie społeczeństwa ma styl życia – ponad 50%, 20% zależy od wpływu środowiska, 15% – od czynników genetycznych, a tylko 10% – od systemu opieki zdrowotnej.