Drukuj
poniedziałek, 21, grudzień 2020

Jednym z warunków długiego życia jest profilaktyka nowotworowa. Kobiety szczególnie narażone są na raka piersi i raka szyjki macicy. Bezpłatne badania profilaktyczne mogą uratować zdrowie i życie, ponieważ wczesne wykrycie umożliwia skuteczne leczenie.

Od 21 grudnia do 29 stycznia na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu kobiety będą mogły wykonać bezpłatną mammografię i cytologię w CytoMammobusie naszej Fundacji SOS Życie.

Bezpłatna mammografia – w skrócie: kobiety w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata (szczegóły poniżej)

Bezpłatna cytologia – w skrócie: kobiety w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata (szczegóły poniżej)

Obowiązuje rejestracja na badania 17 582 40 60, 801 08 09 10

O profilaktyce, bezpłatnych badaniach oraz warunkach sanitarnych i bezpieczeństwie badań informujemy na antenie Radia Leliwa – posłuchajcie!

https://leliwa.pl/bezplatne-badania-dla-kobiet-z-tarnobrzega-i-okolic-rozmowa-z-kinga-bielec-z-fundacji-sos-zycie/

Program profilaktyki raka piersi

Populacja kobiet w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniających jedno z poniższych kryteriów:

- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,

- otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku 2008 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

- rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki )

- mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Program profilaktyki raka szyjki macicy:

Program kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 59 lat, (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania będą przeprowadzane 1 raz na 3 lata.

Pacjentki leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.