Drukuj
sobota, 28, grudzień 2019

Wstrząsająca ocena pracy naszego ośrodka przez Centralny Ośrodek Koordynacyjny powołanego przez Ministerstwo Zdrowia nie pozwala nam kontynuować dotychczasowych działań.
 
W ciągu naszej wieloletniej działalności, bardzo często mięliśmy styczność z audytami oraz kontrolami. W latach 1999-2001 współtworzyliśmy modelowy program profilaktycznych badań. Nieprzerwanie dotychczas wzorowo wypadaliśmy na wszystkich testach, które były nam stawiane. Wszystko zmieniło się jednak podczas ostatniej kontroli COKu, podczas której, na podstawie zaledwie 2 spośród 7000 zdjęć mammograficznych, cała praca ośrodka naszej Fundacji została oceniona negatywnie. W wyniku tego werdyktu NFZ zmusił nas do zawieszenia naszej działalności na rok.

Nasza Pani Dyrektor z wicemarszałkiem województwa w Ministerstwie Zdrowia 17.12.2019 r. w oczekiwaniu na rozmowę z ministrem w sprawie Fundacji SOS ŻYCIE


Jak dotąd wykonaliśmy ponad 300 tysięcy badań i wykryliśmy ponad 800 raków piersi. W ciągu wielu lat naszej działalności zdołaliśmy wyrobić sobie renomę oraz duże zaufanie wśród podkarpackich kobiet. Dostrzegamy absurd procedury audytu klinicznego, którego konsekwencje wiążą się z jednoznacznym zakończeniem działalności ośrodka, zwolnieniem personelu i ograniczeniem dostępności do badań profilaktycznych kobietom w wojewódzkie podkarpackim. Nie potrafimy wytłumaczyć, dlaczego na podstawie 2 badań zamknięto możliwość dostępu kobietom do wykonywania profilaktycznej mammografii w naszym ośrodku. Nie otrzymaliśmy opisu ani komentarza do audytu pomimo, że przewiduje to regulamin.
Od czterech tygodni czynimy starania, aby ośrodek mógł wznowić swoje działania.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA FUNDACJI SOS ŻYCIE

Audyt kliniczny, który zakwestionował jakość wykonywanych w ośrodku Fundacji SOS Życie, oceniał 2 badania mammograficzne. W okresie, którego dotyczył tj. od października 2018 r. do lipca 2019 r. w ośrodku wykonaliśmy ok. 7000 badań mammograficznych. Nie zgadzamy się z takim traktowaniem naszej pracy, tym bardziej, że jesteśmy jednym z 6 ośrodków w kraju, które wypracowywały model skryningu w Polsce i jakość badań, a co za tym idzie skuteczna wykrywalność wczesnego nowotworu piersi u kobiet jest najwyższym celem naszego działania od 1995 roku. 

Realizacja profilaktycznych badań mammograficznych dla kobiet na Podkarpaciu to podstawowa działalność Fundacji SOS Życie nieprzerwanie od 25 lat, ciesząca się zaufaniem trzech pokoleń Podkarpackich kobiet. Nie potrafimy wytłumaczyć, dlaczego na podstawie 2 badań zamknięto możliwość dostępu kobietom do wykonywania profilaktycznej mammografii w naszym ośrodku. Nie otrzymaliśmy opisu ani komentarza do audytu pomimo że przewiduje to regulamin str.5 pkt 3.

 6 grudnia 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie, pomimo naszego zakwestionowania audytu, przedstawił nam aneks do umowy na realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Pismem w tej sprawie zostaliśmy przymuszeni do "zgodnego" rozwiązania umowy za porozumieniem stron na 1 rok, zarówno dla cytomammobusu jak i stacjonarnego ośrodka. W przypadku niepodpisania tego aneksu karencja zerwania umowy przez NFZ trwałaby 5 lat. 

Czynimy starania aby ośrodek mógł podjąć realizację populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Poprosiliśmy o wsparcie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Europosła UE Tomasza Porębę. Jeśli ośrodek niezwłocznie nie wznowi przesiewowych badań jego istnienie jest zagrożone z przyczyn ekonomicznych.

W styczniu 2018 roku uruchomiliśmy nowy mammograf, w pełni cyfrowi i nowoczesny, na którym wykonujemy przesiewowe badania mammograficzne.  Aparat mammograficzny spełniający najwyższe kryteria i objęty ciągłą kontrolą jakości, którą nadzoruje specjalista fizyk medyczny. Testy kontroli jakości wykonywane są codziennie przez techników radiologów. Ponadto co roku aparat podlega kontroli instytucji specjalistycznej. Wszystkie kontrole wskazują, że jakość wykonywanych badań mammograficznych jest na najwyższym poziomie. Aparat przeszedł wszystkie testy podstawowe i testy specjalistyczne, które także co roku realizuje Centralny Ośrodek Koordynujący. Wszystkie te testy dotyczą jakości obrazu, a wyniki kontroli są pozytywne. Nie ma żadnych uwag, więc sprzęt spełnia wszystkie kryteria. 

Dostrzegamy absurd procedury audytu klinicznego, a jej konsekwencje wiążą się z jednoznacznym zakończeniem działalności ośrodka, zwolnieniem personelu i ograniczeniem dostępności do badań profilaktycznych kobietom w wojewódzkie podkarpackim. Na dodatek niech potwierdzeniem absurdalności całej tej sytuacji będzie fakt, że ośrodek Fundacji może nadal wykonywać badania pogłębionej diagnostyki mammograficznej, na tym samym sprzęcie, przez ten sam personel medyczny, choć wymagają one dużo wyższych standardów i skomplikowanych procedur, niż badania podstawowe. Nie zgadzamy się z tym absurdem i oświadczamy, że ośrodek Fundacji SOS Życie dotrzymuje wysokich standardów jakości badań mammograficznych, co potwierdzają wszystkie dotychczasowe kontrole i audyty.

O jakości badań mammograficznych świadczą również liczby wykrytych zmian nienowotworowych i nowotworowych. Dotychczas wykonaliśmy ponad 300 tysięcy badań i wykryliśmy ponad 800 raków piersi. Nie zgadzamy się na wyrywkową ocenę pracy naszego ośrodka, skutkującą zerwaniem kontraktu z NFZ. Ocena najlepszych zdjęć nie powinna być istotą kontroli, której skutek jest tak restrykcyjny i krzywdzący Nie zgadzamy się z takim sposobem kategorycznego oceniania jakości wykonywania przesiewowych  populacyjnych programów wczesnego wykrywania raka piersi.

W tej chwili badania są wykonywane na nowym mammografie cyfrowym, który bez udziału technika dobiera najlepsze parametry za każdym razem. Mammmogramy są dzięki temu powtarzalne, a ich jakość potwierdzana jest w codziennych testach. Technik układa pierś prawidłowo, uruchamia procedurę i nie ma wpływu na jakość techniczną obrazu. Lekarze specjaliści oceniają każdy mammogram podwójnie, z należytą starannością i nie mają żadnych uwag odnośnie ich jakości. 

Z przeprowadzonego audytu nie wynikają żadne wskazania co trzeba poprawić, aby audyt kliniczny mógł być zaliczony. Wykonany audyt kliniczny, ze zmienianymi co roku kryteriami, nie służy weryfikacji jakości badań mammograficznych. Jest wyłącznie narzędziem do zamykania ośrodków realizujących program profilaktyki raka piersi w Polsce i pozbawianiem dostępności do badań profilaktycznych dla kobiet w Polsce. Konsekwencją audytu jest to, że w ciągu ostatnich 10 lat zamknięto około 200 pracowni mammograficznych w całej Polsce. Przez ostatnie kilkanaście lat nie zorganizowano żadnych spotkań z realizatorami badań mammograficznych w Polsce by wesprzeć je organizacyjnie. Zlikwidowano również wojewódzkie ośrodki koordynujące.