Drukuj
wtorek, 06, lipiec 2021

Czy jesteś wśród 8 tysięcy kobiet, które boją się wykonać badanie, dzięki któremu wcześnie można wykryć raka piersi i wyleczyć tę chorobę w 100%?

Nic nie stoi na przeszkodzie w dostępności do diagnostyki w naszym ośrodku, jednak wciąż ponad 8 tysięcy mielczanek nie chce skorzystać z profilaktycznej mammografii na najnowocześniejszym aparacie, który w zeszłym roku zakupiliśmy do przychodni Fundacji SOS Życie. Dlaczego warto wykonywać profilaktyczną mammografię po 50 roku życia? Pokazuje to wykres opublikowany przez Krajowy Rejestr Nowotworów:

Tabela 1. Zachorowalność na nowotwory piersi w Polsce w latach 1980-2013
Tabela 1. Zachorowalność na nowotwory piersi w Polsce w latach 1980-2013

Zachęcamy do przyjścia do nas szczególnie kobiety urodzone w 1971 roku, kończące 50 lat. Profilaktyczna mammografia jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia NFZ dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia. W naszym ośrodku przy ul. Tańskiego 2 w Mielcu wykonujemy badania codziennie i nie ma kolejek, a termin wizyty można ustalić między godziną 8:00 a 18:00 - wystarczy zadzwonić do rejestracji na numer 175824060.

Pierwsza mammografia jest zawsze stresująca, bo nie wiadomo do końca, czego się spodziewać. Dlatego publikujemy krótki przewodnik po tym, jak się przygotować do pierwszorazowego badania.

  1. Na wizytę należy zabrać dowód osobisty.
  2. Ubiór: bluzka, którą łatwo zdjąć będzie wygodną opcją, ponieważ do badania trzeba się rozebrać do pasa.
  3. Nie należy stosować dezodorantów czy pudrów pod pachy ani kremów. Przed badaniem warto zadbać o higienę, zwłaszcza pach, okolic rąk i tułowia.
  4. Badanie może wywoływać dyskomfort, gdyż pierś musi byś mocno uciśnięta, aby jakoś obrazu była zadawalająca. Ucisk wiąże się z małą dawką promieniowania oraz dobrym obrazem. Ból jest właściwy dla każdej kobiety i nie należy sugerować się czyimiś odczuciami. Nasz nowoczesny aparat jest niezwykle komfortowy, co podkreślają nasze pacjentki.
  5. Badanie trwa ok. 10-15 minut i składa się z wywiadu oraz zawiera cztery zdjęcia piersi, dwa lewej i dwa prawej w dwóch różnych ustawieniach.
  6. Jednym przeciwwskazaniem do mammografii jest ciąża.
  7. Należy wcześniej poinformować o rozruszniku serca, bólach czy innych czynnikach, na które osoba wykonująca badanie musi zwrócić uwagę.
  8. Badanie wykonuje doświadczona techniczka i chętnie wyjaśni wszystkie wątpliwości.