Drukuj
wtorek, 12, wrzesień 2023

Nasz CytoMammobus zawita na Powiatowy Dzień Zdrowia 2023 i będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych oraz cytologicznych. Badania profilaktyczne potrwają do 20 września i aby z nich skorzystać należy się zarejestrować pod tel. 17 582 40 60 lub 17 582 40 62

Podczas wydarzenia odbędą się wartościowe wykłady m.in. nt profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy opowie mgr położnictwa Patrycja Mazur, która jest doświadczona w pobieraniu cytologii w naszym ośrodku oraz nt. profilaktyki raka skóry opowie prof. dr hab. n. med. Adam Reich w ramach projektu "Wykryj Raka Skóry WyRaS". Dla chętnych będzie także weryfikacja znamion i pieprzyków na skórze.

Prosimy o kontakt telefoniczny tel. 17 582 40 60 lub 17 582 40 61 w celu umówienia wizyty na konkretny dzień i godzinę. Podczas rozmowy weryfikujemy także uprawienia do bezpłatnej wizyty, dlatego prosimy o podanie numeru PESEL.

Program profilaktyki raka piersi - bezpłatna mammografia

Populacja kobiet w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania są przeprowadzane 1 raz na 24 m-ce lub 1 raz na 12 miesięcy jeśli występuje obciążenie następującymi czynnikami ryzyka:

- rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki)

- mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

 

Program profilaktyki raka szyjki macicy - bezpłatna cytologia

Program kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania są przeprowadzane 1 raz na 3 lata.

Pacjentki leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

 

Każda pacjentka wymaga weryfikacji uprawnień do badania w SIMP Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki.

 

Badania są wykonywane na wysokiej klasy cyfrowym sprzęcie, który regularnie jest poddawany kontroli jakości zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej przez Centralny Ośrodek Koordynujący Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Każde badanie jest oceniane niezależnie przez dwóch doświadczonych lekarzy specjalistów radiologów. Pacjentki z wykrytym nowotworem piersi są umawiane do leczenia bezpośrednio w krótkiej ścieżce i dzięki temu mają zwiększone szanse na całkowite wyleczenie.

Podkreślamy, że nasza fundacja jest kompleksowym ośrodkiem realizującym programy wczesnego wykrywania raka piersi od 1995 r.