Drukuj
piątek, 16, luty 2018

Kancelaria Prezydenta RP wraz z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju z Sekcji „Ochrona zdrowia” zorganizowali konferencję pt. "NIC NOWEGO O NAS BEZ NAS. W poszukiwaniu modelu skutecznego wpływu pacjentów na system ochrony zdrowia w Polsce". Spotkanie odbyło się w środę 14 lutego w Belwederze w Warszawie. W spotkaniu i debacie brała udział także Łucja Bielec z Fundacji SOS Życie z Mielca. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, który reprezentował środowisko samorządu terytorialnego. Spotkanie podzielono na trzy panele dyskusyjne. Głos zabrali przedstawiciele wszystkich najważniejszych organizacji reprezentujących środowisko pacjentów w Polsce. 

 

Pacjenci są podmiotem służby zdrowia - powiedział Prezydent Andrzej Duda. Dodał, że oczekiwanie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia jest częstym postulatem środowisk pacjenckich, a dyskusja o finansach i modelu opieki trwa nie tylko w Polsce.

- Podmiotem, podkreślam: podmiotem służby zdrowia, są pacjenci, chorzy – podkreślił Andrzej Duda. - To właśnie pacjenci, chorzy są uzasadnieniem tego, dlaczego lekarze i cała medycyna istnieją - dla służby ludziom, dla przywracania do zdrowia, dla ratowania życia – dodał.

Prezydent mówił, że nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach, nawet najbardziej rozwiniętych i najbardziej zamożnych, trwa dyskusja "ile inwestować w opiekę zdrowotną, opiekę medyczną, jak bardzo nowoczesna ona powinna być, jak wielkie powinny być na nią nakłady".

- I zaryzykuje twierdzenie: zawsze są za małe. To jedna strona - pacjenci zawsze będą mówili: za mało, potrzeba więcej, potrzebujemy lepszych warunków – ocenił.

Rola pacjenta i organizacji pacjenckich jest niezwykle ważna. Więc dlatego kiedy mówimy: „nic nowego o nas, bez nas”, to mówimy właśnie o tym głosie, który będzie stale napominał: „nie zapominajcie”, „lekarze nie pracują sami dla siebie”, „jesteś lekarzem dlatego, że uczyłeś się po to, żeby służyć ludziom”, „nie ma Cię bez pacjentów i zawsze musisz pamiętać, że pacjent jest Twoją racją bytu” – mówił prezydent otwierając dzisiejszą konferencję zdrowotną w Belwederze.

- To jest niezwykle ważne – dodał prezydent. – Tak samo jak dla polityka. Racją bytu jest społeczeństwo. Nie byłoby polityków, nie byliby potrzebni, gdyby nie społeczeństwo i jego oczekiwania, które trzeba realizować. Tak jest w każdej dziedzinie – mówił A. Duda.

- Wymiana myśli pomiędzy tymi, którzy realizują decyzję, a pomiędzy tymi, którzy są podmiotami tej realizacji decyzji jest tak niezwykle ważna – dodał A. Duda. – Bardzo dziękuję za przybycie na dzisiejszą debatę i dziękuję za wszystkie głosy, które dzisiaj tutaj padną – i ze strony środowisk pacjenckich i ze strony profesjonalnych środowisk ochrony zdrowia. Sam z przyjemnością tych głosów wysłucham – powiedział prezydent A. Duda.

Konferencja w Belwederze została zorganizowana w ramach prac sekcji "Ochrona zdrowia" Narodowej Rady Rozwoju. 

 

źródło KRRP / SN