Stowarzyszenie Amazonek Powiatu Mieleckiego

Nasze Stowarzyszenie postawiło sobie jako główny cel - zrzeszanie kobiet po mastektomii, udzielanie im wsparcia psychofizycznego, zwiększanie samodzielności, aktywności życiowej, zaradności, łagodzenie stresu po przebytym trudnym leczeniu, chemio- i radioterapii, łagodzenie stresu spowodowanego niepełnosprawnością. Bazując na własnych przeżyciach, przywracamy wiarę w wyleczenie, dbamy o to by kobiety nie czuły osamotnienia w najcięższych chwilach po mastektomii, nie zamykały się ze swym cierpieniem w zakątkach domowych.

 

24 sierpnia 1999 roku w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Amazonek Powiatu Mieleckiego. Od marca 2000 roku Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Polskich Klubów po Mastektomii "Amazonki", która działa pod patronatem Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, jest także członkiem Unii Wojewódzkiej. 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w mieleckiej bazylice. Po niej, w Sali Królewskiej w Szkole Muzycznej, Starosta Mielecki podziękował i wyróżnił dotychczasowe prezeski Stowarzyszenia. Łucja Bielec otrzymała od mieleckich amazonek w dowód wdzięczności tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia. Były także gratulacje od członkiń organizacji amazońskich z kilku miast Podkarpacia.

Patronem Honorowym był Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Starosta Powiatu Mieleckiego.

Po części oficjalnej ulicami Mielca ruszył Marsz pod hasłem „Życie jest piękne”. Gośćmi wspaniałej parady była Orkiestra Dęta z Dobrynina oraz piękne mażoretki, motocykliści z Dąbrowy Tarnowskiej, którzy od lat wspierają ruch amazoński oraz nauczyciele i uczniowie z mieleckich szkół. Firma Ankol przygotowała specjalne samochody, udekorowane różowymi kwiatami. Jechały w nich Amazonki, które miały kłopot z pokonaniem trasy pieszo. Policjanci zabezpieczali trasę pochodu. Marsz zakończył się konkursem przy Zespole Szkół Technicznych. Tam na koniec odbyło się miłe przyjęcie dla Amazonek z całego Podkarpacia.

7 czerwca na długo pozostanie w naszej pamięci, a Amazonkom jeszcze raz składamy życzenia zdrowia, pogody ducha i jak najmniej zmartwień.

5 października w Częstochowskim Domu Kultury rozpoczęła się konferencja „XV lat Stowarzyszenia Amazonek Częstochowskich” z udziałem władz i Amazonek z całego kraju.

Dzień później odbyła się XV Pielgrzymka Polskich Amazonek na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej ok. 15 tys. Amazonek z Polski. Podczas mszy odczytano gratulacje przysłane z tej okazji przez Papieża Benedykta XVI.

Mszę na Jasnogórskich Błoniach odprawił ks. bp Franciszek Długosz. Przedstawicielka Fundacji SOS Życie, Łucja Bielec wzięła udział w uroczystej mszy i odczytała modlitwę wraz z przedstawicielkami Amazonek z Niemiec, Czech, Białorusi i Ukrainy.

Po mszy ks. bp Franciszek Długosz dał specjalny koncert dla wszystkich Amazonek.

Nowa Prezes stowarzyszenia Antonina Wolak powitała na wstępnie wszystkich szacownych gości, w tym. m.in. posłankę Krystynę Skowrońską oraz starostę powiatu mieleckiego Andrzeja Chrabąszcza. Na zaproszenie odpowiedziały także rehabilitantki, psycholog oraz wolontariuszka, która na co dzień wspierają fachową pomocą kobiety po chorobie nowotworowej piersi. Bardzo wzruszającym momentem dla wszystkich było wspomnienie Pani Krystyny Żmudy, która w ubiegłym roku zmarła po długiej chorobie. „Dziś patrzysz na nas z obłoków i chyba się cieszysz, że my mamy szczęście i możemy radowac się życiem, bo szczęście to nie tylko to, co los daje, ale i to czego nie zabiera" – mówiła prezes. 

Wiele podziękowań nie tylko ze strony amazonek, ale także od władz samorządowych otrzymała Łucja Bielec, która w 1996 stworzyła Klub Amazonek przy Fundacji SOS Życie w Mielcu. Wzruszona, odebrała kwiaty i w kilku słowach podkreśliła, jak ważna jest dla niej praca na rzecz innych, a takie chwile wytchnienia od codziennych trudów.

Przyjęcie, na którym zebrało się prawie sto amazonek przygotowali uczniowie z klas I d/g i III d/g z Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Technicznych nr 3 w Mielcu pod okiem opiekunek Pani Marii Loc i Bożeny Zborowskiej. Całość tej oprawy wykonana została w ramach pomocy wolontariackiej na rzecz amazonek. Do zabawy przygrywał specjalnie na tę okazję zespół muzyczny.

Spotkanie rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu amazonek, a atrakcją wieczoru był wyjątkowy pokaz mody. W modelki wcieliły się amazonki z Krakowa, a stroje specjalnie dla nich uszyła Ola Orlik, projektantka mody. Pokazały w kilku oryginalnych występach uwodzicielską kabaretową kreację w stylu lat 30., kolorowe kostiumy rodem z Afryki oraz małą czarną w różnych wariacjach. Publiczność była zachwycona, nagradzając pokaz głośnymi brawami i owacją na stojąco. Ta forma psychoterapii amazonek jest niezmiernie skuteczna, ponieważ przynosi ogromną radość uczestniczkom oraz widzom. Pokazuje, że kobiety po leczeniu raka piersi mogą znaleźć ciekawy sposób samorealizacji, również jako modelka.

Przekaż 1 % ze swojego podatku dochodowego na Stowarzyszenie Amazonek 
Serdecznie prosimy o finansowe wsparcie działalności Stowarzyszenia Amazonek Powiatu Mieleckiego

Nasza organizacja posiada status organizacji pożytku publicznego od 2004 r. Jeżeli rozliczają się Państwo na formularzu PIT 36, proszę policzyć 1% kwoty z pozycji 191 i otrzymaną w ten sposób sumę należy wpisać do pozycji 192. W formularzu PIT 27 będą to odpowiednio pozycje 122 i 123. Kwotę z pozycji 192 lub 123 należy do dnia 30 kwietnia 2005 r. wpłacić na nasze konto:
Bank PEKAO S.A. I o./w Mielcu
Nr 88 1240 2656 1111 0000 3816 2505 
Będziemy wdzięczne za okazaną pomoc i wsparcie dla naszej działalności.
Z wyrazami szacunku
Teresa Sosińska - Prezes Stowarzyszenia 

Nasz mały jubileusz - czterolecia od rejestracji stowarzyszenia postanowiłyśmy uczcić łącząc przyjemne z pożytecznym, czyli weekendowy odpoczynek na łonie zielonych wzgórz nad Soliną, z kursem samokontroli piersi i profilaktyki nowotworowej. Wyjazd do Postołowa zostawił w naszej pamięci niezapomniane chwile. Piękne krajobrazy, czyste powietrze, miłe towarzystwo, pozwoliły nam oderwać się od spraw codziennych, od naszych dolegliwości tak fizycznych jak i psychicznych. Wspólne zabawy, wycieczka nad zalew soliński i rejs statkiem, wieczorne ognisko, śpiew znanych i lubianych piosenek, taniec - dały nam możliwość bliższego poznania, zacieśnienia łączących nas więzi i przyjażni, pełnej integracji.Wykład p.Ali Szczepańskiej właścicielki zajazdu "U Kmity" w Postołowie jeszcze raz uświadomił nam jak ważna jest samokontrola, znajomość własnego ciała i troska o zdrowie, regularne badania profilaktyczne, terapia fizyczna i psychiczna. W Postołowie doświadczyłyśmy także dobrodziejstwa terapii psychicznej. Pani psycholog Małgorzata Ingram, która od jesieni ubiegłego roku charytatywnie prowadzi z nami raz w miesiącu terapię psychiczną połączoną z relaksacją, zechciała z nami wyjechać i dodatkowo wzbogacić i uprzyjemnić nasz pobyt organizując psycho-zabawy integrujące nas jeszcze mocniej, dające powód do szczerego śmiechu i tak potrzebnego nam zapomnienia o dolegliwościach i nie raz trudnych chwilach życia. Wróciłyśmy wypoczęte, bogatsze o wiedzę dzięki której umiemy dbać o własne zdrowie, ale także pomóc innym. Nauczyłyśmy się wspierać wzajemnie i nieść wsparcie innym w czasie walki z chorobą. Szkoda tylko, iż czas tak szybki mija! - bo nie chciało się nam wracać z pięknych Bieszczad, które śmiało mogą konkurować z najpiękniejszymi zakątkami Świata.

W pierwszych dniach października, czeka nas kolejne wielkie i miłe przeżycie ogólnopolskie spotkanie Amazonek u stóp Jasnogórskiej Pani w Częstochowie. Liczymy już dni do wyjazdu, ale jeszcze wciąż czekamy na te Amazonki, które swoje cierpienia skrywają w czterech ścianach domów. Koniecznie dołączcie do nas! W naszym towarzystwie śmielej pokonacie wszystkie obawy, trudności i przykre chwile. Spotykamy się w każdy czwartek tygodnia o godzinie 17.oo w budynku Studium Medycznego przy ulicy Kościuszki (obok kościoła św. Mateusza na Starym Mieście) w Mielcu.
Z a p r a s z a m y !

Kontakt

Fundacja SOS Życie w Mielcu 
ul. Wrzosowa 16, 39-300 Mielec
Bank PBS Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Nr Konta: 03 8642 1168 2016 6806 8895 0001

NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie
ul. Tańskiego 2, 39-300 Mielec 
tel. +48 17 582 40 60 lub +48 17582 40 61
fax +48 17 582 40 60
INFOLINIA 0 801 08 09 10 (pon-pt, godz. 9-16)
Czynne pon - pt godz. 8-17
e-mail: fundacja@sos-zycie.pl

Real time web analytics, Heat map tracking