Łucja Bielec z Fundacji SOS Życie z Mielca zaprezentowała w Sejmie efekty swojej wieloletniej pracy w zakresie realizacji programów populacyjnych badań przesiewowych profilaktyki rada piersi i raka szyjki macicy. W ten sposób wyróżniono mielecki ośrodek diagnostyczny Fundacji SOS Życie, który uznawany jest przez specjalistów, ze jeden z najlepszych tego typu ośrodków w kraju.
W środę 18 lipca w Sejmie obradowały Parlamentarne Zespoły ds. Zdrowia Publicznego i ds. Onkologii. Specjaliści w zakresie zdrowia tym razem rozmawiali na temat znaczenia programów populacyjnych badań przesiewowych - szczególnie w profilaktyce chorób nowotworowych i cywilizacyjnych - dla stanu zdrowia społeczeństwa. W debacie z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomira Gadomskiego i Prezesa NFZ Andrzeja Jacyny - Łucja Bielec opowiedziała o skuteczności efektach badań przesiewowych realizowanych od ponad 25 lat przez mielecki Ośrodek Diagnostyczny Fundacji SOS Życie.
- Jestem wieloletnim realizatorem programów profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy na całym Podkarpaciu. Warto przypomnieć, że nasz Ośrodek Diagnostyki Chorób Nowotworowych w 2000 roku, jako jeden z 12 instytucji w kraju budował system modelowy dla screeningu raka piersi i raka szyjki macicy. W 2004 roku wypracowany przez nas model został przekazany przez Ministra Zdrowia do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety ten system do tej pory nie został wprowadzony na szeroką skalę. My ten model realizujemy u siebie. Mamy Centrum Diagnostyczne. Nasze programy realizujemy od badania wstępnego, poprzez pogłębioną diagnostykę - do postawienia ostatecznej diagnozy. - mówiła w Sejmie Łucja Bielec
Warto przypomnieć, że Fundacja SOS Życie w Mielcu jako organizacja pozarządowa prowadzi w województwie Podkarpackim programy profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Badania realizuje w Ośrodku Diagnostycznym w Mielcu od 1995 roku, oraz w cytomammobusie od 2003 roku. Do chwili obecnej cytomammobus Fundacji SOS Życie przeprowadził serie badań populacyjnych na terenie całego Podkarpacia aż 208 razy! Dzięki takim działaniom udało sie przebadać ponad 229 195 kobiet w celu wczesnego wykrywania raka piersi. W tym czasie wykryliśmy 609 nowotworów piersi, w znacznej większości we wczesnym stadium. Ponad 113 591 kobiet przebadaliśmy w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy. Wykryliśmy 131 nowotworów szyjki macicy i aż 25 631 zmian przednowotworowych. Fundacja wydała do tej pory 3 miliony złotych na sprzęt medyczny potrzebny w diagnostyce. Nie zapominamy także o popularyzacji zdrowego stylu życia. Udało się wydrukować prawie 688 tysięcy zaproszeń na badania profilaktyczne i ponad 190 tys. ulotek edukacyjnych. Do tej pory zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy 180 warsztatów dla dziewcząt i kobiet, a także 35 szkoleń dla lekarzy i średniego personelu medycznego dotyczących profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.
- Fundacja SOS Życie w Mielcu jest organizacją obywatelską. Powstała w 1990 roku. Realizujemy program badań (screening) według wypracowanego modelu. Czyli zapraszamy kobietę i wykonujemy badanie. Jeśli zmiana, którą wykryjemy jest chorobowa, to wykonujemy dodatkową pogłębiona diagnostykę. Jeśli potwierdzimy, ze zmianą, którą wykryliśmy jest zmianą złośliwą to kierujemy kobietę na onkologię. Kobieta nie zostaje sama. My cały czas interesujemy się jej losem i to na każdym etapie. Mamy tez stały kontakt z amazonkami - komentuje Łucja Bielec
Łucja Bielec w imieniu wszystkich organizacji zajmujących się programami profilaktycznymi w Polsce zaapelowała do Ministra Zdrowia, aby ten ponownie zajął się zarządzaniem, koordynacja populacyjną diagnostyką. Przypomniała, że od 2012 roku jest problem z wysyłką zaproszeń kobiet na badania. Według danych Fundacji, znacząco zmniejszyła się liczba kobiet uczestniczących w programach z 50 proc populacji do ok 30 procent. Łucja Bielec zaproponowała Ministrowi ponowne wdrożenie najbardziej efektywnego systemu rekrutacji jakim jest regionalna koordynacja wysyłki zaproszeń na badania. Zaproponowała także ponowne wdrożenie modelowego systemu realizacji badań przesiewowych - opartego na holistycznym ujęciu - od badania podstawowego do postawienia diagnozy ostatecznej. Zaproponowała także powierzenie realizacji koordynacji badań przesiewowych wyłącznie certyfikowanym ośrodkom referencyjnym. Mówiła także o ponownym wdrożeniu stałego monitoringu populacji objętej badaniami przesiewowymi, realizowanego przez ośrodki referencyjne. Nadmieniła, iż konieczna jest ustawiczna ewaluacja, w tym skutków społecznych wraz z mierzeniem efektywności realizacji badań przesiewowych.
Minister Zdrowia w swojej wypowiedzi podsumowującej Debatę zaproponował Łucji Bielec udział w pracach grupy roboczej, która ma zająć się wprowadzeniem rekomendacji, które w Sejmie zaproponowała Fundacja SOS Życie z Mielca. Spotkanie ma się odbyć w najbliższym czasie.
Fundacja SOS Życie w Mielcu
ul. Wrzosowa 16, 39-300 Mielec
Bank PBS Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Nr Konta: 03 8642 1168 2016 6806 8895 0001
NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie
ul. Tańskiego 2, 39-300 Mielec
tel. +48 17 582 40 60 lub +48 17582 40 61
fax +48 17 582 40 60
INFOLINIA 0 801 08 09 10 (pon-pt, godz. 9-16)
Czynne pon - pt godz. 8-17
e-mail: fundacja@sos-zycie.pl